W czwartek 25 lutego 2016 roku uczniowie Zespołu Szkół w Opalenicy wywalczyli awans do Finału Wielkopolski Licealiady w koszykówce. Do opalenickiej hali OSiR przyjechały 4 najlepsze zespoły z rozgrywek półfinałowych: LO Międzychód, ZSP Grodzisk Wlkp. ZS nr 1 Swarzędz oraz gospodarze turnieju Zespół Szkół w Opalenicy. Opaleniczanie przystąpili do rozgrywek jako faworycie i broniący tytułu mistrza rejonu sprzed roku. W pierwszym półfinale uczniowie z Opalenicy podjęli zespół z Swarzędza. Mecz od początku był jednostronnym widowiskiem i zakończył się wynikiem 69 do 15 dla Opalenicy. W drugim półfinale sąsiedzi z Grodziska przegrali z LO w Międzychodzie 18 : 31. W meczu o trzecią lokatę lepszym zespołem okazała się drużyna ze Swarzędza, która pokonała uczniów grodziskiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych 38 do 19. Spore emocje natomiast towarzyszyły finałowemu spotkaniu. Mecz przez trzy kwarty przebiegał na wysokim i wyrównanym poziomie, padał kosz za kosz. Dopiero w czwartej kwarcie uczniowie Zespołu Szkół w Opalenicy uzyskali kilku punktową przewagę, która pozwoliła kontrolować przebieg meczu do końca. Spotkanie ostatecznie zakończyło się wynikiem 56 do 40 dla Zespołu Szkół w Opalenicy.
Klasyfikacja końcowa finału rejonu:
1m ZS w Opalenicy,
2m LO Międzychód,
3m ZS 1 Swarzędz,
4m ZSP Grodzisk Wlkp.
Sukces uczniów z Opalenicy nie jest niespodzianką. Chłopcy: Fabian Filip, Galas Kamil, Król Wiktor, Piątek Jakub i Trojanowski Arkadiusz to wychowankowie opalenickiego Basket Team-u i finaliści Mistrzostw Polski U – 16 w Koszykówkę, rozgrywanych w Opalenicy w maju 2013r. Reprezentację na finał rejonu wsparli: Dybizbański Kevin, Siwiński Filip oraz Troszczyński Marcin. Gratulujemy i życzymy powodzenia na Finale Wielkopolski!
Opracowała: Dorota Szafrańska OSiR Opalenica