We wtorek 11 kwietnia o godzinie 10:00 w Hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Opalenicy, odbyło się uroczyste otwarcie Finału Województwa Wielkopolskiego XVIII Gimnazjady w Piłce Koszykowej Dziewcząt, którego dokonał zastępca Burmistrza Opalenicy pan Paweł Jakubowski i zastępca Dyrektora Gimnazjum w Opalenicy pani Lucyna Szuder. Uroczystość uświetnił występ dzieci z grupy tanecznej UKS Bravo Opalenica.

Do rozgrywek przystąpiły cztery najlepsze reprezentacje następujących szkół: Gimnazjum w Opalenicy, Gimnazjum nr 8 w Lesznie, Gimnazjum nr 9 w Poznaniu i Gimnazjum nr 6 w Koninie. Mecze sędziowali sędziowie WZ Kosz w Poznaniu: Robert Dura i Jacek Przymus – sędziowie boiskowi oraz Alicja Kurpisz – sędzia stolikowy. Czas gry poszczególnych spotkań wynosił 4 x 8 minut z zatrzymywanym czasem. Rozegrane zostały dwa półfinały. W pierwszym Gimnazjum nr 8 Leszno, wygrało znaczną liczbą punktów z Gimnazjum nr 6 Konin, wynikiem – 63 : 27. Kolejny półfinał wywołał spore emocje wśród zgromadzonych na trybunach, ponieważ Gimnazjalistki z Opalenicy stanęły do gry z Gimnazjum nr 9 Poznań. Mimo osłabionego składu – brak Sylwii Brzóski z powodu kontuzji stawu skokowego, podopieczne Krzysztofa Mądrego i Pawła Ruciocha walczyły do ostatnich minut. Dwie kwarty pokazały, iż Nasze zawodniczki potrafią grać na równi z najlepszymi! Dziewczyny z Poznania były jednymi z faworytek Finału, dlatego opaleniccy trenerzy postanowili podejść taktycznie do dalszej części spotkania – i rozegrać mecz zachowawczo. Niestety w IV kwarcie zawodniczka opalenickiego gimnazjum –  Wujec Jagoda, doznała urazu stawu kolanowego prawej nogi… Mecz zakończył się wynikiem – 59 : 35 dla dziewczyn z Poznania. Przegrane zawodniczki z obu półfinałów zagrały o III miejsce. Nasza drużyna pokazała wolę walki (pomimo osłabienia w składzie, tylko 7 zawodniczek) i zwyciężyła 75 : 43 z Gimnazjum nr 6 Konin. Szczególne gratulację za osiągnięty wynik należą się trenerowi klubowemu MKS Opalenica – Krzysztofowi Mądremu, ponieważ wszystkie reprezentantki są wychowankami tej drużyny. Warto zaznaczyć, iż nasze reprezentantki mają tylko 4 godziny wychowania fizycznego a dziewczyny ze szkół walczących podczas rozgrywek uczęszczają do klas sportowych – mają nawet po 10 godzin zajęć tygodniowo! Finał pokazał, iż obie drużyny z Poznania i Leszna są na wyrównanym poziomie sportowym. Po zaciętych czterech kwartach, ostatecznie wygrały dziewczyny z Gimnazjum nr 8 Leszno nad dziewczynami z Gimnazjum nr 9 Poznań, wynikiem 63 : 54.

Poniżej klasyfikacja końcowa Finału:

I miejsce: Gimnazjum nr 8 Leszno

II miejsce: Gimnazjum nr 9 Poznań

III miejsce: Gimnazjum w Opalenicy

IV miejsce: Gimnazjum nr 6 w Koninie

Wszystkie szkoły otrzymały pamiątkowe dyplomy i okazałe trofea a pierwsza trójka medale ufundowane przez SZS Wielkopolska w Poznaniu.  Zawodniczki oraz trenerzy otrzymali drobne upominki przekazane przez Burmistrza Opalenicy.

Przyznano także wyróżnienia indywidualne dla:

MVP Turnieju – Pietrzak Maja (Gim 8 Leszno),

Najlepsza Zawodniczka Gim 8 Leszno – Julia Matuszewska,

Najlepsza zawodniczka Gim 9 Poznań – Piechowiak Weronika,

Najlepsza Zawodniczka Gim Opalenica – Paulina Kaczmarek,

Najlepsza zawodniczka Gim 6 Konin – Rogulska Kamila

Nagrody wręczali: Zastępca Burmistrza Opalenicy – Paweł Jakubowski i Zastępca Dyrektor Gimnazjum w Opalenicy – Lucyna Szuder.

Podczas wtorkowych zawodów drużyny, trenerzy, obsługa sędziowska mieli zapewniony ciepły posiłek. Przez cały czas czynna była  kawiarenka z kawą, herbatą i słodkim poczęstunkiem dla trenerów i opiekunów drużyn.

Skład reprezentacji Gimnazjum w Opalenicy: Duda Aleksandra, Gielnik Marika, Kaczmarek Paulina, Kornosz Aleksandra, Kotecka Zuzanna, Nowak Wiktoria, Sarbak Alicja, Wujec Jagoda. Trenerzy: Mądry Krzysztof oraz Paweł Rucioch.